Kukuruzni moljac i stjenice na kukuruzu

22. 7. 2025.

Štetnici na kukuruzu

Obilaskom terena na području Županije Posavske na većem broju parcela uz stresne sušne uvjete za  kukuruz uočena je pojava kukuruznog moljca-plamenca (Ostrinia nubilalis). To je štetnik koji ima značajan utjecaj na prinose. Štete prave gusjenice (ličinke) koje se u početku hrane na još mladom i smotanom lišću, a kad se list razvije, mogu se primijetiti 4 pravilno razmještene rupice. Oštećuju i glavnu žilu lista pa se list lomi, nakon trećeg presvlačenja prodire u stabljiku i buši hodnike te na taj način smanjuje čvrstoću, a stabljika se lomi. Gusjenice prolaze kroz 5 razvojnih stadija, te se kukulje unutar stabljike. Dok dio prezimljuje, dio daje drugu generaciju čijem razvoju pogoduje toplo i vlažno vrijeme. Gusjenice druge generacije često ulaze u klip gdje se hrane zrnom što uzrokuje značajnije štete, često izostane nalijevanje zrna, a može otpasti i klip.
Budući da je trenutno kemijski tretman otežan zbog razvojne faze kukuruza veliku pažnju bi trebalo posvetiti biološkoj kontroli ovog štetnika. Jedna od najznačajnijih mjera je uklanjanje žetvenih ostataka sa parcela zatim pravilan plodored, sjetva otpornih hibrida, uklanjanje korova koji su potencijalni domaćini ovom štetniku. Stoga, preporuka poljoprivrednim proizvođačima je u narednim godinama da prate pojavu prvih leptira zbog polijeganja jaja, kako bi na vrijeme obavili kemijski tretman.
Uz kukuruznog moljca prisutan je i značajan broj stjenica. Hrane se sokom iz stabljika i klipova, što dovodi do smanjenja prinosa i kvalitete kukuruza. Također, može prenijeti viruse i bakterije koje uzrokuju bolesti kukuruza. Budući da je zadnjih godina prisutan značajan broj ovog štetnika potrebno je pravovremeno obaviti zaštitu.